Azot

Azotun iyon halindeki tüm formları bitki içerisinde hareketlidir. Sürgün verme dönemlerinde yaşlı yapraklardaki azot genç sürgünlere iletilir. Yeteri kadar azot yoksa yaşlı yapraklar açık yeşil - sarı renk alır. Eksiklik arttıkça yaşlı yapraklarda dökülmeler görülür, kök gelişimi yavaşlar. Daha sonra genç yapraklarda da eksiklik belirtileri görülür.

biüret zararı

Azot fazlalığında meyve kalitesi düşer. Meyve kabukları kalın ve kaba, suyu daha az, raf ömrü kısa, nakliyeye az dayanıklı hale gelir. Çukurova'da normal şartlarda azot kullanımından dolayı narenciyede toksik etki görülmemektedir. Ancak yüksek biüret içeren üre ile yapılan gübrelemelerde (yapraktan veya topraktan ) yapraklarda tipik biüret zararlarını görmekteyiz. Burada da çeşit özellikleri farklıdır. Star Ruby üre kullanımına son derece hızlı ve kötü tepki göstermektedir.

Azot topraktan bakır, potasyum, bor alınmasını olumsuz yönde etkiler. Magnezyum alınmasını olumlu yönde etkiler. Molibden, nitratın bitki tarafından değerlendirilmesinde oluşan reaksiyonlarda rol alır. Molibdenin eksikliği bitkinin var olan azotu değerlendirme verimliliğini azaltır.

Yetişkin narenciye tesislerinde yılda dekara 36-40 kg saf azot hesabı ile gübreleme yapılmalıdır.