Magnezyum

magnezyum eksikliği

Magnezyum topraktan Mg 2+ iyonu olarak alınır.

Magnezyum klorofil yapımında, enzimlerin yapısında yer alır. Kalsiyum gibi bitki özsuyunda katyon - anyon dengesini sağlar. Bitkide bulunan magnezyumun % 15 - 20 kadarı klorofil molekülünün merkez atomu halinde, % 70 kadarı da maleikasit ve sitrikasitin tuzları olan maleat ve sitrat formunda bulunur.

Magnezyum iyonu bitki içerisinde hareketlidir. Yaşlı yapraklardan genç yapraklara ve sürgün uçlarına, meyveye, meyve içerisindeki çekirdeklere transfer edilir. Eksiklik transfere bağlı olarak önce yaşlı yapraklarda görülür. Yapraklarda yaprak sapından itibaren ters çevrilmiş V harfi şeklinde, iç kısmı yeşil dış kısımları sarı gürünüm oluşur.

 

Magnezyum eksikliği büyüme sezonunun herhangi bir döneminde görülebilir.

magnezyum kullanım zamanı

Ancak ilkbahar ve meyve olgunlaşma zamanı kullanım fazla olacağından eksiklik genellikle bu dönemlerde belirgin olur. 

Diğer bitki besin maddelerinde olduğu gibi magnezyum eksikliği de narenciyenin don zararına karşı dayanıklılığını azaltır.

Magnezyum fazlalığı ancak düşük kalsiyum, yüksek magnezyum içerikli topraklarda olabilir. Çukurova'daki arazi koşullarında magnezyum toksiditesi söz konusu değildir. Potasyum, ammonyum, kalsiyum ve sodyum magnezyum alımını olumsuz yönde etkiler. Magnezyum potasyumun ve manganın alımını olumsuz etkiler.