Limon çiçek güvesi

Erginler 5-6 mm uzunluğunda, 1-2 mm genişliğinde kahverengi-gri renkli kelebektir. Kanatlarının üzerinde kahverengi-siyah lekeler vardır. Hareketsizken kanatlar vücudu çatı gibi örter.

Yumurtalar açık yeşil, elipsoid veya küre şeklindedir. Yumurta uzunluğu 0.2 mm dir. Bir dişi ortalama 380 adet yumurta bırakır.

Larvalar hemen hemen saydam,başları kahverengidir. Olgun larva 5-8 mm boyunda, tuğla rengindedir. Kışı çiçek içinde larva döneminde geçirir ve yılda 10-12 döl verebilir.  Larvalar tomurcuk içine girer ve ağ örer. Zarar gören çiçek tomurcukları dökülür.

Pupalar kahverengi ve 7-8 mm boyundadır. Pupadan çıkan erginler 6-12 saat sonra çiftleşebilirler. Akşamları aktif haldedirler. Çiftleşmiş dişiler 1-4 gün içinde limon çiçeği tomurcuklarına ve sürgünlere yumurta bırakmaya başlarlar. Küçük limon meyvelerini delerek zarara verir. Zarar, nisan-haziran aylarında olur.

Zararlı ile müadele için ağaçlar B.thuringiensis’li ilaçlarla 10 gün aralıkla 2-3 defa çiçekler ıslanacak şekilde ilaçlanır.